Jak na volby ze zahraničí? Jde to z dovolené i při dlouhodobém pobytu

Možná už víte, že právě teď křižujeme na motorce hornatou krajinu severního Vietnamu. Na Facebooku o našem roadtripu můžete sledovat krátké denní reportáže téměř v reálném čase. Ale i tady přemýšlíme nad aktuálními problémy, které nás trápí u nás doma v České republice. Sledujeme předvolební výzkumy, kampaně, rozhovory s lídry (aspoň sporadicky)… Jsme dost zvědaví na výsledky a samozřejmě taky chceme volit. Myslíme, že nás takových bude víc, proto přinášíme přehledný návod, jak na volby do poslanecké sněmovny ze zahraničí.

Termín voleb: 20. - 21. 10. 2017

Deadline pro písemné žádosti o voličský průkaz (vč. elektronické přes datovou schránku): 13. 10. 2017

Deadline pro osobní žádosti o voličský průkaz: 18. 10. 2017

Nejdřívější termín vyhotovení průkazu: 5. 10. 2017

Česká legislativa pravidla rozděluje do dvou případů. První se vztahuje ke krátkodobým pobytům v zahraničí (dovolené a cesty, u kterých vaše místo trvalého pobytu i bydliště zůstalo v ČR). Druhý se týká těch, co v zahraničí žijí dlouhodobě a mají mimo ČR nahlášené místo bydliště.

Ti první mají na vyřízení všech formalit čas až do posledního týdne před volbami. Ti druzí podzimní volby bohužel nestihnou (pokud na ně nepřiletí do ČR), nic ale není ztraceno, brzy budou další, neméně důležité.

Chystáte se na dovolenou v době voleb

Možností máte několik a vlastně nejvíc ze všech případů. Týká se to také lidí, co žijí mimo místo trvalého bydliště v rámci ČR a nechce se jim kvůli volbám dojíždět do jiného města. Potřebujete si vyřídit VOLIČSKÝ PRŮKAZ.

3 způsoby, jak na to:

  1. Osobně – o vydání voličského průkazu požádáte přímo na obecním úřadu, na kterém byste za normálních okolností měli volit, tzn. v místě trvalého bydliště. Nejpozději do 18. 10. 2017 do 16:00.
  2. Písemně (poštou) – Písemnou žádost o vydání voličského průkazu musíte opatřit úředně ověřeným podpisem. Doručena musí být do 13. 10. 2017.
  3. Písemně (elektronicky) – Písemná žádost se na úřad dá taky zaslat přes datovou schránku. Termín stejný – do 13. 10. 2017. Pokud ji nemáte, můžete si o ni zažádat i elektronicky (bližší informace o tom, jak datovou schránku zařídit, zde). Její zřízení je zdarma na cestách může posloužit ve více ohledech (např. přes ni lze podat daňové přiznání).

Formulář žádosti o vydání voličského průkazu najdete zde.

Jste na cestě

Pokud jste v zahraničí a cestujete déle, takže jste si voličský průkaz nestihli vyřídit “doma”, ale bydliště i trvalý pobyt máte hlášené v ČR. Podobně jako my.

V tomhle případě na dálku je vaší jedinou možností zažádat o vydání průkazu přes datovou schránku. Pokud ji nemáte, můžete si o ni zažádat i elektronicky (bližší informace o tom, jak datovou schránku zařídit, zde). Její zřízení je zdarma na cestách může posloužit ve více ohledech (např. přes ni lze podat daňové přiznání).

Vyplněnou žádost přes datovou schránku pošlete na obecní úřad v místě trvalého pobytu, kam byste normálně měli přijít odvolit. Termín doručení na úřad je nejpozději do 13. 10. 2017. V žádosti si můžete vybrat z možností, jak průkaz chcete převzít, aby vám ho úřad doručil do zahraničí – na zastupitelský úřad, kam půjdete volit. Seznam zastupitelských úřadů, na kterých ve světě můžete volit, najdete ZDE.

Formulář žádosti o vydání voličského průkazu najdete zde.

Žijete v zahraničí

Pokud máte místo trvalého pobytu stále v ČR, měly by pro vás platit stejné podmínky jako v předchozích případech a na příslušném obecním úřadě si můžete zažádat o vydání voličského průkazu.

V případě, že máte bydliště evidované v zahraničí, podzimní volby 2017 promeškáte. Není nic lepšího, než to dohnat před těmi prezidentskými!

Co pro to musíte udělat? Nechat se zapsat do zvláštního seznamu voličů na zastupitelském nebo konzulárním úřadě ČR ve vašem územním obvodu (podle bydliště). Žádá se písemně, doložit je třeba doklad totožnosti a doklad o bydlišti v daném územním obvodu (při osobním dodání žádosti na úřad můžete ukázat originály dokladů, pokud ji budete posílat poštou, kopie musí být úředně ověřené). V obou případech je termín pro dodání žádosti nejpozději 40 dnů před volbami (v případě nadcházejících voleb to bylo 10. 9. 2017).

Po zapsání na tento zvláštní seznam voličů můžete volit na zastupitelském úřadě v obvodu vašeho bydliště. Pokud plánujete v termínu voleb cestovat jinam, můžete si i vy na tomto zahraničním zastupitelském úřadě zažádat o vydání voličského průkazu a s ním potom volit kdekoliv.

Formulář žádosti o vydání voličského průkazu najdete zde.

Kdy a jak voličský průkaz dostanete

V žádosti o vydání voličského průkazu si můžete vybrat ze dvou možností předání průkazu.

  1. Vyzvednete si ho na obecním úřadě osobně / vyzvedne vám ho zplnomocněná osoba – úřad vám průkaz vydá nejdřív 15 dní před volbami (5. 10. 2017)
  2. Necháte si průkaz zaslat poštou – adresa doručení je na vás a můžete zažádat i o doručení do zahraničí, včetně doručení na zastupitelský úřad, na kterém budete chtít volit (seznam všech, na kterých to jde, vydalo ministerstvo vnitra v této tabulce). Pokud si voličský průkaz necháte poslat na zastupitelský úřad, nemusíte ho vyzvedávat předem, stačí dorazit v den voleb a po předání rovnou hlasovat.

Nakonec trocha té agitace. Každé volby jsou důležité a stejně tak každý hlas. S vyřizováním voličského průkazu není zdaleka tolik práce, jak by se mohlo zdát. Jděte volit a volte moudře! Správně se rozhodnout vám pomůže například tato Volební kalkulačka. Howgh.

 

Napsat komentář